czwartek, 21 maja 2015

PIERWSZY WYPAŁ CERAMIKI - BISKWIT


Glina ceramiczna jest niezwykle magiczna. Z miękkiej, zimnej i mokrej masy, pod wpływem wysokiej temperatury, potrafi przekształcić się w niezwykle twardą i efektowną w formie skorupę.

W czasie warsztatów gdy zaczynamy modelowanie przedmiotu, glina jest miękka, plastyczna i mokra. Pod wpływem ciepła naszych rąk stopniowo wysycha, dzięki czemu nasze naczynie staje się sztywne, można powiedzieć że "się  stawia". Teraz można zostawić przedmiot do całkowitego wyschnięcia, gdzie zmieni ono kolor na jaśniejszy oraz skurczy się. 

Po wyschnięciu warto poddać naszą pracę obróbce papierem ściernym, by wyciągnąć wszystkie niedociągnięcia, które ujawnią się po jej całkowitym wyschnięciu. Jest to niezwykle ryzykowna czynność, ponieważ wyschnięta glina jest bardzo krucha i może rozpaść się w pył pod byle dotknięciem, ale oszlifowanie znacznie poprawi wygląd naszej pracy.


Po oszlifowaniu umieszczamy przedmiot w piecu ceramicznym i wypalamy na ‘biskwit’, który należy ustawić na temperaturę 950 °C pod szkliwienie albo 900 °C gdy chcemy ją jeszcze poddać kolejnej obróbce papierem ściernym. Przy ładowaniu pieca na 'biskwit' można umieszczać przedmioty jeden na drugim, dzięki czemu przy jednorazowym wypale możemy wypalić większą ilość przedmiotów. Niemożliwe jest to przy wypale 'szkliwnym', gdzie przedmioty pokryte błyszczącym szkliwem należy ustawiać jeden obok drugiego, tak aby się nie stykały.

Po ostygnięciu pieca do temperatury pokojowej można wyjąć nasze dzieło. Ważne jest całkowite ostygnięcie pieca, ponieważ mamy pewność że nasza praca nie pęknie pod wpływem różnicy temperatur, jest również bezpieczne jest to dla samego pieca i wydłuża żywotność kanthalowych sprężyn.

Nasza praca nie jest już grafitowa i zimna, ale ma kolor kości słoniowej i emanuje nagromadzonym w piecu ciepłem. Przedmiot jest również mniejszy o ok.10 % od przedmiotu sprzed wypału, ponieważ ponownie się skurczył. 

Przedmiot można pozostawić w tej postaci, ale jeśli ma on wchodzić w kontakt z wodą, trzeba poddać go dalszej obróbce poprzez pokrycie 'szkliwem' i wypał 'szkliwny'.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza