czwartek, 20 lutego 2014

wypał szkła w piecu do ceramiki

Szkło nie jest tak łatwym materiałem w obróbce jak glina, szczególnie że krzywa wypału - czyli skoki temperatur i czas ich wznoszenia - musi być idealnie dopracowana, jeśli chcemy przetapiać czy fusingować szkło w piecu do ceramiki. 

Piec do wypału ceramiki jest głęboki, ma spirale kanthalowe umieszczone na lub w ściankach komory, co przede wszystkim pozwala na zwiększenie wysokości pieca, ale ma znikomy wpływ na rezultaty fusingu czy wtapiania szkła.

Ciepło w piecu do ceramiki rozprowadza się z boków do środka, przy czym wyposażenie pieca do ceramiki w formie półek oraz słupków absorbuje ciepło. Przez to jest go teoretycznie mniej, co przekłada się na wydłużenie krzywej do wtapiania szkła w piecu do ceramiki. Jeśli użyjemy standardowej krzywej do fusingu może dojść do "termoszoku" i szkło popęka, w wyniku zbyt wolno trwającego wypału.

Istnieje również ryzyko, że zewnętrzne partie wsadu będą nagrzewane dłużej niż ich środek, a przy wtapianiu szkła krawędzie mogą się za bardzo nadtopić bądź całkowicie stopić.

Z kolei piec do wtapiania szkła i fusingu jest płytki - z elementami grzejnymi w rurach ze szkła kwarcowego, umieszczonymi w pokrywie - ciepło płynące "od góry" natrafiając na półkę, rozprowadza się równo po jej powierzchni, co jest istotne dla dobrych efektów wypału.


Z doświadczenia: wypał szkła w piecu do ceramiki jest możliwy, choć czasochłonny i przy częstym wypalaniu szkła obarczony dużym ryzykiem skrócenia żywotności pieca. Komory pieców do ceramiki są o wiele wyższe niż pieców do fusingu, dzięki czemu można użyć więcej półek i zwiększyć wydajność wypału, jednakże szkło topiąc się bardzo paruje i pokrywa warstwą szkliwną wszystko wokół. Najchętniej półki od spodu :) Półki po pewnym czasie stają się połyskliwe. Z kolejnymi wypałami półki zaczynają się łuszczyć, a łuski lubią wpadać w szkliwo... . Już po dwóch wypałach szkła w piecu do ceramiki na 650 i jednym na 900 stopni pojawił się zielonkawy nalot na ceramicznym kołnierzu kominka wylotowego.


Poniżej link do posta z doświadczeń innych ceramików:

http://www.ulab.eu/uForum/viewtopic.php?t=1128&highlight=szk%B3o